Author Topic: 2018 GCVW Class Winners - Aircooled  (Read 355 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline owdlvr

  • Dave Hord
  • *
  • Posts: 1416
  • Country: ca
  • Karma: 10
    • Classic Car Adventures
2018 GCVW Class Winners - Aircooled
« on: August 18, 2018, 08:17:11 PM »
Great Canadian VW Show
2018 Aircooled Class Winners

*Note: Please private message me for any typos/mis-spellings. Car numbers which don’t match class are vehicles which were reclassed by the DVKK.

Class 100 - Off Road
1st - 101 Andy McLatchy

Class 200 - Race
2nd - 201 Johnnie Balfour
1st - 202 Jim Martin

Class 300 - Ghia Stock
2nd - 302 Stan Fair
1st - 2307 Wally Burrows

Class 400 - Ghia Custom
1st - 401 Courtney Midemann

Class 500 - Thing Stock
2nd - 502 Tina Hansen
1st - 501 - Raymond Saul

Class 600 - Thing Custom (no entries)

Class 700 - Type-1 Sedan 39-57 Stock
2nd - 703   Noah Li
1st - 702 Mike Godding

Class 800 - Type 1 Sedan 58-67 Stock
2nd - 803 Shawn Hashimoto-Stone
1st - 802 Steve Dale Johnson

Class 900 - Type 1 Sedan 68-75 Stock
2nd - 903 Cory Strickler
1st - 902 Michael Koens

Class 1000 -  (no entries)

Class 1100 - Type 1 Convertible 68-79 Stock
1st - 1101 Nelson Yeo

Class 1200 - Type 1 Sedan 39-57 Custom
Honourable Mention - 1204 Jared Hurst
2nd - 1208 Paul Gagne
1st - 1207 Evin O’Reilly

Class 1300 - Type 1 Sedan 58-67 Custom
Honourable Mention - 1302 Wayne Dawson
2nd - 1309 Johnnie Balfour
1st - 1317 Nick LaCaombe

Class 1400 - Type 1 Sedan 68-75 Custom
Honourable Mention - 1404 Darren Oberton
2nd - 1410 Brock Reid
1st - 1406 Doug Raffan

Class 1500 - Type 1 Convertible 53-67 Custom
1st - 1501 Peter Prochaska

Class 1600 - Type 1 Convertible 68-79 Custom
1st - 1601 Johnnie Balfour

Class 1700 - (No entries) *I need to find my list and confirm

Class 1800 - Type 2 Stock 55-67
2nd - 1803 Melanie Westone
1st - 1802 Dana Craighead

Class 1900 - Type 2 stock 68-79
Honourable Mention - 1906 Mike Herter
2nd - 1910 Rod Faddon
1st - 1909 Stephen Petscyulat

Class 2000 - Type 2 Custom 50-54
1st - Ken King

Class 2100 - Type 2 Custom 55-67
2nd - 2102 Jade Taylor
1st - 2102 Brian Frazer

Class 2200 - Type 2 Custom 68-79
Honourable Mention - 2202 Rob Payne
2nd - 2208 Paul Cormic
1st - 2209 Chris Murray

Class 2300 - Type 3
2nd - 2301  Shelly Umpstead
1st - 2302 Benjamin DeGroot

Class 2400 - Coach Built
Honourable Mention - 2403 Dan Airth (Sterling)
2nd - Craig Cochrane (Dauphine)
1st - 1402 Sandra Paeseler (Super Bugger)

Class 2500 - Dune Buggy
2nd - 2501 Neil McKinnon
1st - 2502 Ace

Class  - 5400 Under Construction
1st - 5401 Steve Halloway

-Dave
« Last Edit: August 22, 2018, 11:50:25 AM by owdlvr »
--
'71 Type 1 - Rally Car Project
'75 Type 1 - Heirloom
'95 F150 - Unfortunate daily driver...

 

Powered by EzPortal